Olsztyn hotel 5* na Mazurach – weekend nad jeziorem | eventy
Hotel Marina Golf Club 5*
Newsletter Facebook Google Plus Twitter Twitter
Zobacz więcej

Olsztyn

Zwiedzanie & Zakupy

Hotel ***** Marina Club dzieli jedynie 12 km od stolicy regionu – Olsztyna, który słynie z ogromnej ilości terenów zielonych, które zajmują aż 21 proc. powierzchni miasta. Bogactwo przyrodnicze miasta to aż 16 jezior, 3 rzeki, 2 rezerwaty przyrody oraz lasy.

Olsztyn to jednak, oprócz zabytków przyrodniczych, także zabytki architektury, wśród których należy wyróżnić urokliwą zabudowę Starego Miasta. Dla miłośników zakupów w mieście czeka również, największa między Warszawą a Gdańskiem, galeria handlowa , w której znajduje się aż 170 sklepów, restauracje, Multikino oraz amfiteatr.

Krótkie informacje o Olsztynie

Olsztyn położony jest nad rzeką Łyna, w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego na Pojezierzu Olsztyńskim, które jest częścią makroregionu Pojezierza mazurskiego i podprowincją Pojezierzy Wschodniobałtyckich. Bogactwo przyrodnicze, miasto w dużej mierze zawdzięcza temu, iż od południowej strony sąsiaduje z Puszczą Napiwodzko-Ramucką.

Pierwsze wzmianki o miejscu, w którym obecnie znajduje się Olsztyn, pochodzą z 1334 roku, kiedy to warmiński wójt krajowy Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Luter drewniano-ziemną strażnicę puszczańską, nadając jej nazwę Allenstein (tzn. Gród nad Łyną). Już w 1353 roku diecezjalna Kapituła Warmińska nadała Allenstein prawa miejskie. Polacy nazywali nowo powstałe miasto Holstin, a później Olstin (ale wymawiali Olsztyn). Zasadźcą i pierwszym burmistrzem miasta był Jan z Łajs.

Miasto ma piękna i długa historię. Wielokrotnie przechodziło "z rąk do rąk", by w 1945 roku po "wyzwoleniu" przez Armię Czerwoną w blisko połowie zostać spalonym przez radzieckich żołnierzy. Ludność niemieckojęzyczna została wysiedlona, a na jej miejsce napływali polscy osadnicy.

Lokalizacja

Olsztyn 19min / 12km Gdańsk 2h / 160km Warszawa 2h30min / 210km Poznań 4h40min / 330km

Wskazówki dojazdu

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij